Arent thoe Boecop, Oudheidkundige vereniging Elburg

Elburg, april 2009, nummer 143

In deze Kroniek treft u het voorjaarsprogramma voor 2009 aan. Dat bestaat - inmiddels traditiegetrouw - uit wandelen en fietsen. En het is ook weer tijd voor een ledenvergadering. Daarnaast kijken we in deze Kroniek terug op enkele heuglijke feiten, zoals de benoeming van de heer Luurt Schuyn tot erelid van de vereniging, en het bereiken van het indrukwekkende aantal van 1900 leden. Zoals u in deze Kroniek ook kunt zien, neemt het ledenaantal op dit moment sterk toe. Dus wie weet, bereiken we dit jaar zelfs de magische grens van 2000 leden. Veel van onze leden doen al op een of andere manier werkzaamheden voor de diverse werkgroepen. Voor enkele specifieke werkgroepen zijn we op zoek naar nieuwe vrijwilligers. Hierover leest u meer verderop in deze Kroniek. Hebt u zin om wat voor de vereniging te doen? Neem dan vooral contact op met de genoemde contactpersonen!

Bij deze kroniek ontvangt u ook ons nieuwe tijdschrift (nr. 87). Dit themanummer over Doornspijk is samengesteld door Cor. J. Pieters uit Elburg. Hij schrijft in dit tijdschrift onder meer over de beroeringen rondom de Doornspijkse heide en de aanleg van de spoorlijn Amersfoort - Zwolle over de Doornspijkse heide. De auteur is er in geslaagd om een bijzonder interessant onderzoek te doen naar een onbekend stukje geschiedenis van de voormalige gemeente Doornspijk. Wij wensen u veel lees- en kijkplezier!

Agenda

zaterdag 9 mei 2009kerkenpadwandeling
zaterdag 6 juni 2009fietstocht
dinsdag 19 mei 2009algemene ledenvergadering

Luurt Schuyn benoemd tot erelid

Op maandagavond 1 december 2008, tijdens de presentatie van het boek "Elburg in Beeld", heeft ons bestuur van de gelegenheid gebruik gemaakt om de heer Luurt Schuyn te benoemen tot erelid van onze vereniging. Dit als dank voor zijn jarenlange inzet voor onze vereniging. Hij verschafte de oudheidkundige vereniging bijvoorbeeld veel historische informatie over Elburg, werkte mee aan diverse publicaties en is ook al jarenlang actief in de visafslag. Hij ontving uiteraard de bij het erelidmaatschap behorende "versierselen".

Zaterdag 9 mei: kerkenpadwandeling

Een aantal jaren geleden heeft het bestuur van Arent thoe Boecop het initiatief genomen om een kerkenpadwandeling te organiseren. Dat bleek achteraf een succesvolle activiteit te zijn. Veel mensen namen in de afgelopen jaren deel aan de wandelingen door het prachtige buitengebied van Elburg. Dit jaar vindt de wandeling plaats op zaterdag 9 mei. De wandeling gaat dit keer richting landgoed Zwaluwenburg. Onderweg wordt koffie/thee gedronken en iets lekkers genuttigd.  Er zitten enkele verrassingen in deze wandeling. Ook dit jaar is er een korte wandeling (ongeveer 12 kilometer) en een lange wandeling (ongeveer 22 kilometer). We starten om 8.30 uur gezamenlijk vanaf het Gruithuis (Krommesteeg Elburg). Voor nadere inlichtingen kunt u contact opnemen met Willem van Norel (tel. 0525 684 595). Opgave vooraf is niet nodig en de deelname is gratis.

Zaterdag 6 juni: Fiettocht Arent thoe Boecop en SLE

Op zaterdag 6 juni organiseert Arent thoe Boecop wederom in samenwerking met de Stichting Landschapselementen Elburg (SLE) een fietstocht in het buitengebied van Elburg. Net als ieder jaar zullen de deelnemers naar prachtige plekjes worden geleid. Onderweg drinken we koffie en thee. De route blijft nog een verrassing. De lengte van de tocht bedraagt ongeveer 35 kilometer. We starten om 9.00 uur vanaf het Gruithuis (Krommesteeg Elburg). Opgave vooraf is niet nodig en de deelname is gratis.  Voor nadere inlichtingen kunt u terecht bij Willem van Norel (tel.: 0525 684 595) of Tom Bergstra (tel.: 0525 681 548).

19 mei: Algemene ledenvergadering

Het bestuur nodigt u hierbij van harte uit tot het bijwonen van de 35e algemene ledenvergadering op woensdag 19 mei 2009 in het Gruithuis, Krommesteeg 11 te Elburg. Aanvang van de vergadering is 20.00 uur. De agenda is als volgt:

  1. Opening
  2. Verslag algemene ledenvergadering van 13 mei 2008
  3. Jaarverslag van de werkgroepen
  4. Financieel verslag over het verenigingsjaar 2008
  5. Verslag van de kascommissie
  6. Benoeming nieuw lid kascommissie 2009
  7. Begroting 2009
  8. Bestuurswisseling
    Aftredend en herkiesbaar zijn Rien Zwart en Els Kranenburg. Conform onze statuten kunnen de leden tot uiterlijk 12 mei 2009 tegenkandidaten stellen. Daarvoor dient elke tegenkandidaat door minimaal vijf leden schriftelijk bij de secretaris van de vereniging te worden voorgedragen (p/a Postbus 117, 8080 AC Elburg, of info@arentthoeboecop.nl).
  9. Rondvraag
  10. Sluiting

De diverse verslagen zijn te lezen op onze site: www.arentthoeboecop.nl. Papieren exemplaren zijn tijdens de algemene ledenvergadering beschikbaar.

Aansluitend aan het officiële gedeelte vindt een stadswandeling plaats. We hopen u wederom met enkele bijzonderheden te confronteren. Wellicht komen we in ruimtes waar u nog nooit eerder bent geweest. Ter plekke zal een historische toelichting worden gegeven. Het programma blijft evenwel nog een verrassing.

1900e lid verwelkomd

De oudheidkundige vereniging heeft een stormachtige ledengroei gekend. Tussen 1997 en 2003 nam het ledental snel toe van 1200 naar 1800. Het 1800e lid werd in oktober 2003 in de ledenadministratie opgenomen. Toen had de vereniging nog de verwachting dat het 1900e lid niet lang op zich zou laten wachten. Maar alhoewel zich voortdurend nieuwe leden aanmeldden, bleef de groei uit, vooral door het overlijden van veel oudere leden. Maar eindelijk, op 19 november 2008, konden we het 1900e lid verwelkomen!

Geheel onwetend van de mijlpaal van 1900 leden, meldde de 33-jarige Manon Hageman - van Hoof zich als nieuw lid van onze vereniging. Ze werd lid van Arent thoe Boecop omdat zij Elburg een warm hart toedraagt en ze laat weten nog heel lang samen met haar jonge gezin te willen genieten van dit mooie stadje met al zijn charmes! Het 1900e lid is nu toch eindelijk bereikt. Ter ere van dit feit kreeg Manon op 1 december jl. een bloemetje uit handen van onze voorzitter Rien Zwart.

Het bestuur van Arent thoe Boecop hoopt dat andere jonge mensen haar voorbeeld zullen volgen en op deze manier hun steentje bijdragen aan het behoud van het historisch karakter van de oude kernen in de gemeente Elburg.

Verzending 'Elburg in beeld'

Gezien de omvang (en daaraan gekoppeld de hoge portokosten) van het in december jl. uitgebrachte boek "Elburg in Beeld", heeft de verzending per post plaatsgevonden via een alternatief kanaal. Inmiddels hebben ons berichten bereikt dat niet alle leden in de zgn. "buiten gebieden" het boek per post ontvangen hebben. Omdat we het jammer vinden als blijkt dat niet alle leden dit prachtige boek gekregen hebben, verzoeken wij u dit in voorkomende gevallen bij het bestuur kenbaar te maken. Mits en indien zullen wij er alsnog voor zorgen dat dit boek bij u bezorgd wordt.

Meldingen graag bij Rien Zwart via rienzwart@arentthoeboecop.nl of tel. 0525-683592

Filmcursus

Tijdens bv. de visserijavonden blijkt steeds opnieuw dat filmbeelden uit bv. de 60'er jaren van de vorige eeuw een feest van herkenning oproepen. Om ook in de toekomst foto en filmmaterieel te hebben van de huidige gemeente Elburg is daarom enige jaren geleden een werkgroep opgericht. De praktijk leert echter dat er voldoende fotografen zijn, maar dat de werkgroep een tekort aan "filmers" heeft.

Om potentiële "filmers" enthousiast te maken zich bij de werkgroep aan te sluiten heeft het bestuur Barend Bosman (bekend van o.a. de filmbeelden tijdens de visserijavonden) bereid gevonden hen de eerste beginselen van het maken van een goede film bij te brengen.

Bij voldoende deelname wordt in eerste instantie gedacht aan 2 avonden in het komende winterseizoen. De 1e avond zal in het teken staan van de bekende tips en tricks en op de 2e avond zullen eigen gemaakte filmbeelden besproken worden.

Voorwaarde voor het volgen van deze (gratis) cursus is dat men bereid is actief lid te worden van de werkgroep en dat men de beschikking heeft over een eigen filmcamera.

Geïnteresseerden kunnen zich melden bij Rien Zwart via rienzwart@arentthoeboecop.nl of 0525-683592

In Memoriam Mevrouw A. Hulst-Lipke

Op de hoge leeftijd van bijna 94 jaar overleed op 19 februari jl. mevrouw A. Hulst-Lipke. Vanaf de oprichting van onze vereniging is zij betrokken geweest bij het reilen en zeilen van onze oudheidkundige vereniging. Samen met haar man Herman Hulst nam zij in 1977 reeds zitting in een werkgroep die als doelstelling had een woordenboek van het Elburgs dialect samen te stellen. Dit woordenboek werd in 1982 uitgegeven. Daarnaast is zij, mede gezien haar leeftijd, op vele terreinen een vraagbaak geweest voor onze vereniging. Gezien haar scherpe geest wist zij veel te vertellen over de oorlogsjaren en zeker ook over het Joodse leven in Elburg. Van haar herinneringen is veelvuldig en dankbaar gebruik gemaakt. Tot op hoge leeftijd is zij een trouw bezoekster gebleven van onze bijeenkomsten. Tijdens de dialectavond in 2007 mochten wij haar het eerste exemplaar van het herziene "Elburgs Woordenboek" uitreiken. Wij zijn dankbaar voor alles wat zij voor Arent thoe Boecop mocht betekenen.

Kruidentuin De Groene Kruidhof weer open

Kruidentuin "De Groene Kruidhof" opent op zaterdag 27 april weer haar poort voor bezoekers. De Groene Kruidhof aan de Ellestraat is een historische kruidentuin. De tuin is dagelijks vrij toegankelijk van 9.00 uur tot 22.00 uur. Dus als u weer eens in de stad bent.

De tuin wordt onderhouden door een groep vrijwilligers die deel uitmaken van de werkgroep Kruidentuin.

Deze werkgroep is op zoek naar nieuwe leden! Deelname aan de werkgroep vereist geen specifieke kennis van kruiden of tuinieren. Het enige wat belangrijk is, is dat u het leuk vindt om regelmatig een paar uurtjes in de buitenlucht wat tuinwerkzaamheden te doen (wieden, snoeien, verpoten, enz.). Iedere vrijwilliger bepaalt zelf hoeveel tijd hij er in wilt steken. Er kan zowel overdag als 's avonds in de tuin worden gewerkt. De werkzaamheden vinden plaats tussen begin april en eind oktober. Bepaalde werkzaamheden worden gezamenlijk gedaan, zoals het klaarmaken van de tuin na het winterseizoen in de maand april (op twee zaterdagen) en het klaarmaken van de tuin voor de winter (op een zaterdagmorgen in de maand oktober). Wie geďnteresseerd is kan contact opnemen met de coördinater van de werkgroep, Yos Foppen. Dat kan telefonisch (liefst 's avonds na 18.30 uur) via tel.nr. 0525 681 711, of per e-mail: foppenyg@hotmail.com.

Visafslag zoekt vrijwilligers

In de zomermaanden is de visafslag ongeveer acht weken geopend voor publiek. Een groep van ongeveer dertig enthousiaste vrijwilligers is in deze weken actief als suppoost. De openingstijden zijn van 14.00 uur tot 17.00 uur op dinsdag tot en met zaterdag. Ondanks de grote groep die er al is, kunnen we nog steeds mensen gebruiken. De ontmoetingen met mensen zijn vaak meer dan de moeite waard. Op de laatste vrijdag van november organiseren we altijd een gezellige avond voor bestuur en medewerkers in het Gruithuis.  Wie interesse heeft om mee te doen, kan zich melden bij Willem van Norel (tel.: 0525 684 595).

Wat heeft u in huis?

De inwoners van Elburg hebben vol enthousiasme privébezittingen uitgeleend aan het museum voor de tentoonstelling 'Wat heeft u in huis? Een expositie van en met Elburgers'. De Elburger Cozijn van den Pol heeft 28 maart jl. het startsein gegeven voor deze tentoonstelling waar men tot en met 29 augustus naar toe kan gaan.

Een couveuse uit het jaar 1940 waar de gebroeders Klein samen een paar maanden in hebben gelegen, kwadraattegels uit een pand in de Vischpoortstraat, een tabaksdoosje, een orgeltje uit de 'School met den Bijbel', een autoped, een olieverfschilderij van Jan Altink of litho's van Jacob Jan van der Maaten. U zult verrast worden en soms ontroerd raken door het persoonlijke verhaal dat achter elk voorwerp in deze expositie zit. Een moment waarop Elburgers herinneringen aan hun verleden met u delen. Al die verhalen en voorwerpen geven een beeld van de 'kleine' geschiedenis van Elburg. De voorwerpen dateren van circa vóór 1950. Er wordt ook een film getoond van 55 minuten van Arent thoe Boecop over Elburg en haar bewoners in het jaar 1951.

Het idee voor deze tentoonstelling werd 2 maanden geleden gelanceerd met een oproep aan de bevolking in de lokale pers. Het bleef een week lang akelig stil. Totdat de eerste voorwerpen kwamen en daarna een grote toestroom. Het lijkt wel of het even heeft moeten 'broeden' bij de bevolking. Het museum moet momenteel mensen teleurstellen die nog steeds spullen willen komen brengen.

Er wordt speciaal voor kinderen een dag georganiseerd waarop zij een voor hun belangrijk voorwerp naar het museum kunnen brengen en er iets over mogen vertellen. Samen met de kinderen wordt een aparte expositie ingericht. Alle deelnemers krijgen een boekje over hun tentoonstelling.

Jaarprogramma Museum Elburg

Naast de bovengenoemde tentoonstelling 'Wat heeft u in huis?' heeft het Museum Elburg het komende jaar nog veel meer voor u te bieden. We geven u hier een overzicht van een aantal van deze activiteiten:

Marc Chagall (Thema: Chagall in Elburg) (midden september / midden november)

Een zeer bijzondere gelegenheid om de prenten en litho's van Marc Chagall te mogen exposeren in Elburg. De expositie zal in de kapel komen te hangen. Naast de expositie zal er bij de opening ook een boekpresentatie plaatsvinden. Een bijzondere uitgave met prenten van Chagall en teksten die speciaal voor dit boek door de erven van Chagall zijn vrijgegeven. Dit is de eerste Nederlandstalige versie.

Er wordt nauw samengewerkt met de kerken van Elburg, verenigingen, de Sjoel, het orgelmuseum, scholen en de bevolking in het algemeen om projecten, lezingen en workshops te organiseren. Er is een Chagall commissie samengesteld die zich bezig gaat houden met activiteiten rondom de Chagall tentoonstelling. Te denken valt aan psalmen, lezingen in kerken met bezoek aan het museum, workshops en meer!

De volgende activiteiten staan al vast:

  • Educatieproject 'Het Joodse leven in Elburg'
  • Herhaling van de workshop 'Joodse riten en symbolen in de schilderkunst'
  • Lezing over Marc Chagall

W.G.v.d. Hulst,  expositie in samenwerking met Uitgever Callenbach (20-11- 2009 / 28-02-2010)

In 2009 is het 100 jaar geleden dat het eerste boekje uitkwam van W.G.v.d.Hulst. Op 14 maart jl. is er een expositie in Nijkerk i.s.m. de erven van de Hulst en uitgever Callenbach gestart. Deze expositie komt ook naar Museum Elburg en wel natuurlijk tijdens Kerst in de Vesting. W.G. v.d. Hulst heeft ook het Sinterklaasboek geschreven en het boekje Klaas, waarin wordt beschreven dat Sinterklaas zijn mijter kwijt is.

Speciale dagen/evenementen:

Open Monumentdag - zaterdag 12 september

Week v/d geschiedenis - 17 t/m 25 oktober (thema oorlog en vrede)

Zie voor een totaal overzicht van de activiteiten in het museum: www.museumelburg.nl.

BIBLIOTHEEK

De bibliotheek van onze vereniging is gevestigd in het Gruithuis. Wie gebruik wil maken van de bibliotheek kan contact opnemen met Els Kranenburg, tel.: 0525 682 868.

Nieuwe leden

We hebben de afgelopen periode enorm veel nieuwe leden in onze ledenadministratie kunnen opnemen, waaronder ook ons 1900e lid. Wij heten al deze leden van harte welkom!

Dhr. M. de PoelElburg
Dhr. H. RozendaalElburg
Mw. G. MagréElburg
Dhr. H. ScheffelElburg
Mw. G. LokhorstElburg
Dhr. S. de JeuLandsmeer
Dhr./mw. E. van PijkerenElburg
Dhr. M. EversenDelft
Mw. L. VerwerElburg
Stichting FlevolandschapLelystad
Mw. M. RolElburg
Mw. F.M. Anneveld-van WeselDen Haag
Mw. Rijk - van der PollElburg
Dhr. G.J. TopDoornspijk
Mw. C.A. MensinkElburg
Mw. E. SimonElburg
Dhr./mw. H.J. van het GoorElburg
Mw. W. ZwartElburg
Dhr. J. JunteElburg
Dhr. P.J. LeusinkElburg
Mw. G. HanssenElburg
Dhr. A.C.W. van de BeekElburg
Dhr. M. SpoelderElburg
Mw. G. Montizaan-HuiskampElburg
Mw. M.C. van Enk- SmitElburg
Dhr. G.W. MagréElburg
Dhr. H. van der VeenElburg
Dhr. J. SmitElburg
Dhr. A. JanseElburg
Dhr. H.E. de Boer't Harde
Dhr. G.W. HoeveElburg
Fam. J.D. SmitOldebroek
Dhr. J. TimmerElspeet
Dhr. G. CompanjenOldebroek
Dhr. J. PolinderDoornspijk
Mw. M. Hageman - van HoofZwolle
Dhr. L. van RaalteElburg
Mw. Bekendam - HogenkampElburg
Mw. F. Veringa - van Tongeren't Harde
Mw. Ekelmans - HogenkampElburg
Dhr. H.P.F. SchuijnNijverdal
Dhr. T. JansenZwolle
Mw. H. JansenElburg
Dhr. J. JansenElburg
Dhr. G. LandElburg
Mw. A. Hul - de Boer't Harde
Dhr. A. LeusinkVoorburg
Dhr. J. van TongerenElburg
Dhr. J. GeuzeElburg
Dhr. C. KleinAmstelveen
Dhr. B. KolthoornElburg
Dhr. H. van PuttenElburg
Dhr. W. DeetmanElburg
Dhr. B. Huenestein't Harde
Mw. J. Hop - WitterHarderwijk
Dhr./mw. H. JansmaElburg
Dhr. J. Westerink't Harde
Dhr. L. NeijmeijerElburg
Dhr. J. StremmelaarHattemerbroek
Dhr. H. KerkhofElburg
Mw. J. de GraafElburg
Dhr./mw. G.J. ZwartOldebroek
Dhr./mw. N.C. van GrootveldElburg
Dhr./mw. L. VischElburg
Mw. C. Metzger - van OmmenElburg
Dhr. J. BlaauwOldebroek
Dhr. R. van 't HoffElburg
Mw. M. HeijdraElburg
Mw. J. SouwmanElburg
Mw. W. van WezepElburg
Dhr. J. HammersElburg
Dhr. A.G. de WaardElburg
Dhr. W. de WaardElburg
Dhr. H. JansenElburg
Dhr. J. WesterinkElburg
Mw. F. van der Ziel - WielinkElburg
Dhr. P. VierhuisElburg
Dhr. van BommelElburg
Dhr. A. ten HaveElburg
Dhr. L. BosElburg
Mw. J.H. DriestenElburg
Dhr. R. RookElburg
Dhr. K. WesterinkLeusden
Dhr. H. SeijbelZwolle
Dhr. A. van LooZwolle
Dhr./mw. B. GielbertElburg
Dhr. D. de Boer't Harde
Dhr./mw. A. den ToomElburg
Mw. A. Westhuis - aan 't GoorElburg
Dhr. A. EngeltjesElburg
Dhr. H. van DamElburg
Dhr. J.H.E. HulstDronten
Mw. S. Schmidt - de VriesDronten
Dhr. J. de JongLelystad
Dhr./mw. F. SelliesElburg
Dhr./mw. M. Hup't Harde
Dhr./mw. J. van RiesenElburg
Dhr. J. van den PolElburg
Dhr. S.G.J. TriestElburg
Dhr. T.T. van PuttenElburg
Dhr. /mw. A. WitterElburg
Dhr./mw. W. ScholtenElburg
Dhr. A. VisscherElburg
Dhr. M. HulstElburg
Dhr./mw. H.J. LandElburg
Dhr./mw. D. MulderijElburg
Dhr./mw. H.J. BarendrechtElburg
Dhr. A. BoerWezep
Dhr. G. SteertElburg
Dhr./mw. de ZwaanElburg
Dhr. W. van 't HoogNunspeet
Dhr. T. van PuttenElburg
Mw. H. WesterinkElburg
Dhr./mw. G. BoschElburg
Mw. C. HeeremaElburg
Dhr. A. KroeseElburg
Dhr. P. SchuijnZwolle
Dhr. D. SteertElburg
Dhr. J. van LooElburg
Dhr. H. HovenkampHarderwijk
NovetheekDoornspijk
Dhr. E. StaesElburg
Mevr. M. VosElburg
Dhr./mw. H.P. GijtenberghDoornspijk
Mw. J. WasteneckerElburg
Dhr. A. HengeveldHarderwijk
Hist. vereniging Jan van ArkelIJsselmuiden