Elburg, september 2005, nummer 133
Nu iedereen na het zomerreces is uitgerust, is het weer tijd voor wat activiteiten. Oudheidkundige vereniging Arent thoe Boecop heeft er weer een aantal voor u in petto. In deze Kroniek leest u daarover meer. Voor diegenen die liever thuis blijven hebben wij voor u een nieuw tijdschrift. Wij wensen u hiermee veel lees- en kijkplezier.
TIJDSCHRIFT 79
In samenwerking met het Gemeentemuseum Elburg geeft de redactie van ons tijdschrift een speciaal nummer uit over het (voormalige) Agnietenklooster. Dit jaar zal de Open Monumentendag gekoppeld zijn aan het thema Religieus Erfgoed. Dat is de belangrijkste reden om dit tijdschrift in deze periode te presenteren aan onze leden. Op het omslag van het boekje prijkt de titel: Van klooster tot Gemeentemuseum. Onze vereniging heeft een bijzondere band met het Gemeentemuseum. Waar samenwerking mogelijk is proberen beide organisaties daar gestalte aan te geven. Het nieuwe tijdschrift van onze vereniging is daar een voorbeeld van.
Een flinke bijdrage heeft de conservator van het Gemeentemuseum, Frederieke Jeletich-Visser, zelf geleverd. Esther van der Knaap en Els Leeffers, twee studenten van de Hogeschool Windesheim, hebben een interessant bouwhistorisch onderzoek naar het voormalig klooster verricht. Daarnaast leveren onze oud-voorzitters Tom Bergstra en Peter van Beek een bijdrage aan het tijdschrift. Nynke Bergstra, dochter van Tom, debuteert in onze periodiek. Haar artikel geeft een antwoord op de achtergronden (visies) van verschillende restauraties. De redactie hoopt dat de leden dit tijdschrift met veel interesse zullen lezen.
PROGRAMMA NAJAAR EN WINTER 2005
20 september 2005
avond in het teken van kerkepaden (zie verderop in deze kroniek)
27 oktober 2005
lezing over Doornspijk (zie verderop in deze kroniek)
10 november 2005
historische maaltijd (zie verderop in deze kroniek)
13 december 2005
lezing over Ludger (zie verderop in deze kroniek)
En om alvast in uw agenda te zetten:
7 januari 2006
nieuwjaarsreceptie
25 januari 2006
Dialectavond en presentatie nieuw Elburgs woordenboek
15, 16 en 17 februari 2006
Visserij-avonden
IN MEMORIAM WIM DE GUNST
Met ontroering en verdriet heeft het bestuur van de oudheidkundige vereniging Arent thoe Boecop kennis genomen van het overlijden van Willem Joost (Wim) de Gunst. In de vroege morgen van woensdag 8 juni 2005 stierf hij na ziekbed van enkele maanden op de leeftijd van 77 jaar.
Wim de Gunst heeft veel betekend voor Arent thoe Boecop. Het was een vereniging naar zijn hart. De grote interesse voor de cultuurhistorie van zijn geboortestad Elburg gaf Wim de Gunst gestalte door zijn werkzaamheden voor Arent thoe Boecop. Vele jaren was Wim de grote stimulator tijdens de ordening van het archief van het bejaardencentrum Het Feithenhof. De activiteiten van zijn werkgroep resulteerden in 1990 in een publicatie over 250 jaar Feithenhof. Een grote klus was daarmee afgerond.
Naast de inventarisatie van het archief van Het Feithenhof ordende Wim de Gunst ook het archief van de Stichting Boedel Maria Harmens Courage. Daarnaast verleende Wim zijn medewerking aan diverse tentoonstellingen en schreef hij enkele artikelen in het tijdschrift van de vereniging. Interessant waren onder andere de genealogische bijdragen over de families De Gunst, Balk en Deetman.
Tussendoor was Wim de Gunst actief met het ordenen van het archief van het protestants-christelijk basisonderwijs en hielp hij met het restaureren van de voormalige visafslag. Daar was hij tot aan zijn overlijden tevens suppoost.
Het enorme fotoarchief van de oudheidkundige vereniging was vele jaren aan de zorg van Wim toevertrouwd. Met grote accuratesse ordende en beschreef hij de vele duizenden foto's.
Vaak diende Wim als vraagbaak voor de leden van de werkgroep Publicaties. Tijdens de jaarlijse Dialectavonden bleek Wim tevens een groot kenner van het plaatselijke dialect. Twee keer achter elkaar won hij de dialectquiz.
Vanwege zijn grote verdiensten voor de vereniging werd Wim de Gunst op 21 maart 2001 benoemd tot erelid van Arent thoe Boecop. Voorzitter Peter van Beek noemde Wim tijdens zijn toespraak "een typisch voorbeeld van één van die mensen die ongelooflijk veel werk voor de vereniging verzetten".
De oudheidkundige vereniging Arent thoe Boecop verliest in Wim de Gunst een markante man. We herinneren zijn optreden met groot respect en waardering!
Op maandag 13 juni is Wim de Gunst vanuit zijn geliefde Sint-Nicolaaskerk uitgedragen. De kerk waar hij ook zoveel werkzaamheden voor heeft verricht. Zijn lichaam is ter aarde besteld op de begraafplaats aan de Oostelijke Rondweg te Elburg.
Het bestuur wenst zijn vrouw Joke, de kinderen, de kleinkinderen en de verdere familie heel veel sterkte toe in de komende tijd.
Namens het bestuur,
Willem van Norel (vice-voorzitter)
IN MEMORIAM
Op donderdag 9 juni stierf geheel onverwachts ons lid Willem de Beer op de leeftijd van 58 jaar. Willem was vele jaren actief als vrijwilliger bij de visafslag. We gedenken hem in dankbaarheid en wensen zijn vrouw, kinderen en naaste familie veel sterkte toe om dit grote verlies te verwerken.
Op vrijdag 12 augustus overleed Ger Jansen-Noorderijk. Zij bereikte de leeftijd van 82 jaar. Ger was vele jaren actief voor onze vereniging in de werkgroep Archief en Genealogie. Ze was de echtgenote van ons ere-lid Lammert Jansen. Samen hebben ze vele stambomen nageplozen en een grote bijdrage geleverd aan het project Bewoningsgeschiedenis. Vaak waren ze aanwezig op onze verenigingsavonden. Hun interesse in de cultuur-historie van Elburg was groot. Het bestuur gedenkt Ger Jansen-Noorderijk met grote eerbied. We condoleren de familie Jansen met dit grote verlies. We hopen dat Lammert Jansen de troost en de kracht mag vinden om zijn levensweg te vervolgen.
Namens het bestuur,
Willem van Norel (vice-voorzitter)
KENNISMAKING MET DE NIEUWE VOORZITTER, RIEN ZWART
Ik ben een geboren (23-10-1954) en getogen Elburger. Ik was het liefst, net als mijn vader (zoon van G.W. Zwart en F. Lipke), kolenboer geworden, iets dat door de opkomst van het aardgas helaas niet meer mogelijk was. Na school (VWO) en diensttijd ben ik in de financiële wereld terecht gekomen. Momenteel ben ik directeur ondernemingen bij Fortis Bank.
Een christelijke opvoeding en het meekrijgen van een stuk verantwoordelijkheidsgevoel combineerde ik al vrij jong met een functie binnen de kerkvoogdij van de Herv. Kerk. Binnen het dagelijks bestuur van de kerkvoogdij was ik actief als penningmeester (8 jaar) en 5 jaar als voorzitter. Tijdens deze laatste periode werd o.a. de bouw van de Oosterkerk gerealiseerd.
Naast vorenstaande was ik ook secretaris van de plaatselijke scouting groep, initiator tot oprichting en voorzitter van de Vereniging Havenbelang en voorzitter van de Lokale Omroep. Momenteel ben ik nog actief als sportpresentator bij de LOE, in welke hoedanigheid het nuttige (welke vereniging heeft geen behoefte aan vrijwilligers ?) met het aangename (hobby's sport: in het bijzonder voetbal en schaatsen) gecombineerd kan worden.
Naast het voorzitterschap van Arent thoe Boecop ben ik tevens bestuurslid (2e voorzitter) van het plaatselijke CDA.
Ik ben sinds 1978 getrouwd, vader van 3 dochters en opa van 1 kleinzoon.
Rien Zwart
20 SEPTEMBER: LEZING OVER KERKENPADEN
Op dinsdag 20 september wordt in het Gruithuis een lezing gehouden over kerkenpaden in de gemeente Elburg. Aan de hand van dia's (gemaakt door onze verenigingsfotograaf Jan Hendrik Hakkers) zal Willem van Norel iets vertellen over verdwenen en nog bestaande kerkenpaden in Elburg en Doornspijk. Deze dialezing begint omstreeks 20.30 uur in ons verenigingsgebouw aan de Krommesteeg 11 te Elburg.
Vooraf willen we het nieuw aangelegde pad (bijna 600 meter) langs het gemeenschappelijke weidegebied Het Goor officieel openen. Ook daar bent u voor uitgenodigd. Voor de wandelaars is het misschien een uitdaging om dit (klassieke) rondje Doornspijk te lopen. We starten om 19.00 uur tegenover de begraafplaats Doornspijk (dorp). Er is ruimte om de fietsen tijdelijk neer te zetten. Na de wandeling vertrekken we naar het Gruithuis voor koffie of thee. Na de pauze starten we met de dialezing. Uiteraard is het ook mogelijk om één onderdeel van deze avond bij te wonen.
Inlichtingen: W. van Norel (tel.: 0525 684 595). Van harte aanbevolen.
27 OKTOBER: LEZING OVER DOORNSPIJK
Op 27 oktober zal Willem Bossenbroek opnieuw een avond houden over het verleden van Doornspijk. Aan de hand van filmbeelden en dia's vertoont hij oude beelden van Doornspijk. Er zal ook aandacht worden besteed aan het schoolleven in Doornspijk. Immers, honderd jaar geleden werd in Doornspijk de Hervormde school (ds. Baxschool) opgericht.
Het belooft wederom een boeiende avond te worden. Deze avond wordt gehouden in dorpshuis De Deel in Doornspijk en begint om 20.00 uur. De toegang is gratis. Omdat het aantal bezoekers aan De Deel aan een maximum is gebonden, hebben wij moeten besluiten voor deze lezing met - gratis - toegangskaarten te werken. Deze toegangskaarten zijn vanaf 13 oktober verkrijgbaar bij Dorpshuis De Deel in Doornspijk. Op is op!
Voor inlichtingen over deze lezing kunt u terecht bij de heer Willem Bossenbroek, (tel.: 0525 661 480).
10 NOVEMBER: HISTORISCHE MAALTIJD
Op 10 november as. vindt onze traditionele historische maaltijd plaats in Café Restaurant de Haas in Elburg. De historische maaltijd staat dit jaar in het teken van het verblijf van Willem van Oranje in Elburg in 1580. Janny ten Hoor-van Maren en Bep de Waard-Ruijs hebben het menu samengesteld met zestiende-eeuwse gerechten. De ingrediënten voor deze maaltijd komen voor op de rekening die is opgemaakt na afloop van het bezoek van de prins. De bereidingswijze van de historische gerechten is daarbij aangepast aan de hedendaagse manier van koken. Tijdens de maaltijd zullen korte toelichtingen worden gegeven over de ontvangst van de hoge gasten, de tafeletiquette en de geserveerde gerechten. Als achtergrondmuziek klinken liederen uit die tijd.
U bent vanaf 18.30 uur welkom. De eerste gang wordt om 19.00 uur geserveerd.
U kunt zich aanmelden door het formulier onderaan deze kroniek in te vullen en uiterlijk 20 oktober af te geven bij of op te sturen naar de penningmeester: Chris Hengeveld, Koperwiek 9, 8081 ZP Elburg.
De kosten voor deze maaltijd bedragen € 17,50 per persoon en dienen gelijktijdig met de aanmelding te worden overgemaakt op postbankrekening 3465691 of op bankrekening 69 20 15 248 o.v.v. "historische maaltijd".
Menu
Ontvangst:
Welkomstdrankje
Voorgerecht:
Cleyn salmpasteycken
Hoofdgerecht:
Ghebraeden hoenderkens met orangen sausse.
Geserveerd met: ghecloven nonnen, pameye, bruet, rijs, erruiten, salaet, loock, en heren broodt
Nagerecht:
Sonderlynge vlade met vighen en sane
Slaapmutsje:
Hypocras
Geserveerd met crackelingin, noeten, corinthin en mandelen
De drankjes bij de maaltijd komen voor eigen rekening
13 DECEMBER: LEZING OVER DE EVANGELIEPREDIKER LUDGER
Op dinsdag 13 december verzorgen Peter van Beek en Willem van Norel een lezing over de levensgeschiedenis van Ludger (743-809). Welke betekenis heeft hij gehad in onze regio en hoe verliep zijn leven? Ludger was de patroonheilige van de parochiekerk te Doornspijk. Uiteraard staan de inleiders stil bij de restanten van het oude kerkje aan de zee nabij het Veluwemeer aan de Kerkdijk. Hier werden eind jaren zeventig door leden van onze vereniging opgravingen verricht naar de oorspronkelijke kerk van Doornspijk.
De lezing begint om 20.00 uur en zal worden gehouden in het Gruithuis aan de Krommesteeg 11 te Elburg. De toegang is uiteraard gratis.
UITGAVE REKENING WILLEM VAN ORANJE
Bij de presentatie van het boekje over het verblijf van Willem van Oranje in Elburg in 1580 is toegezegd dat de transcriptie van het gehele archiefstuk inventarisnummer 1170 van het Oud Archief Elburg, dat de aanleiding was voor deze uitgave, ook in druk zal verschijnen. Daar wordt op dit moment aangewerkt. In dit boekje zal ook op een aantal aspecten van de rekening nog dieper worden ingegaan. Deze uitgave wordt in de loop van het winterseizoen gepresenteerd. Vanwege het specialistische karakter zal het niet aan alle leden worden uitgereikt, maar kunnen belangstellenden de uitgave kopen. De exacte prijs is momenteel nog niet bekend, maar er wordt naar gestreefd om de vijf euro niet te overschrijden. Om een indicatie te krijgen hoeveel exemplaren er gedrukt moeten worden, vragen we aan geïnteresseerden hun belangstelling kenbaar te maken bij Bep de Waard-Ruijs, Feithstraat 2, 8081BA Elburg, tel. 0525 682 466, e-mail: bep@dewaardonline.nl
ELBURGS DIALECT
De redactie is van plan om het Elburgs Woordenboek opnieuw uit te geven. Niet om de oorspronkelijke versie te verbeteren. Integendeel! Het boekje is bijna uitverkocht en er is nog steeds vraag naar deze bijzondere uitgave. We zijn voornemens de herziene uitgave in januari 2006 tijdens de Dialectenavond in het Buurtgebouw te Oostendorp te presenteren. Het boek zal met bijzondere foto's worden verluchtigd.
De redactie biedt alle leden (en niet-leden) de kans om woorden in te leveren die nog niet vermeld staan in het huidige Elburgs Woordenboek. Wie de meeste aanvullingen levert, ontvangt tijdens de Dialectenavond in januari 2006 een verrassing.
Daarnaast vraagt de redactie ook om typische Doornspijkse woorden en uitdrukkingen. Er zal in het boek een apart hoofdstukje aan de streektaal van Doornspijk worden gewijd. Ook voor deze categorie wordt een prijs uitgereikt.
U kunt uw bijdragen tot uiterlijk 15 oktober (schriftelijk) inleveren bij Peter van Beek, Leeuwerik 3, 8081 ZJ Elburg (e-mail: Petervanbeek@cs.com) of bij Willem van Norel, Kreengoedweg 41a, 8081 LL Oostendorp (wnorel@nuborgh.nl).
We hopen op heel veel reacties!
SCHENKINGEN
Het bestuur van Arent thoe Boecop ontving in de afgelopen maanden enkele schenkingen:
- Rien Ipenburg schonk ons het standaardwerk Wegwijs in religieus en levensbeschouwelijk Nederland. Een prachtig handboek over religies, kerken, stromingen en organisaties.
- Van ons lid Hans van den Pol (HEMA) ontvingen we vier oude VVV-gidsjes van Elburg. Het oudste exemplaar dateert van 1911. Verder schonk Hans ons een handgeschreven versie van het testament van Maria Catharina Feith.
- Van mevrouw Van de Kerk uit Oldebroek kreeg onze vereniging enkele fotoalbums van de (bekende) gezusters Van den Bosch.
BIBLIOTHEEK
De bibliotheek van onze vereniging is gevestigd in het Gruithuis. Wie gebruik wil maken van de bibliotheek kan bellen met onze bibliothecaris mevrouw A.M. Roozemond, tel.: 0525 681 866. Tevens is het dan mogelijk om uitgaven van onze vereniging aan te schaffen.
AANMELDFORMULIER HISTORISCHE MAALTIJD 10 NOVEMBER AS.
Ondergetekende,
Naam _____________________________
Adres _____________________________
Woonplaats _____________________________
Telefoonnummer _____________________________
wenst deel te nemen aan de historische maaltijd op donderdag 10 november in Restaurant de Haas te Elburg.
Hij/zij brengt een/geen introducé mee.
Het verschuldigde bedrag ad € 17,50 per persoon zal worden overgemaakt op postrekening 3465691 of op bankrekening 69 20 15 248 t.n.v. de penningmeester van oudheidkundige vereniging Arent thoe Boecop, o.v.v. hist. maaltijd.
Datum en handtekening
_________________________________________________
Dit formulier uiterlijk 20 oktober inzenden naar of inleveren bij C. Hengeveld, penningmeester, Koperwiek 9, 8081 ZP Elburg.